NODES SPORT NETTING KATALOG

Badminton ve Genel Özellikleri

Badminton ve Genel Özellikleri

Badmintonun Ayırt Edici Özellikleri ve Tenisten Farkı

Badminton raketlerle ve bir adet topla oynanan tenis benzeri bir spor dalı. Tenisten belli başlı kurallarıyla ve malzemeleriyle ayrılıyor. Peki badmintonun en ayırt edici özelliği nedir? Şüphesiz akla gelen ilk cevaplardan biri “hafif olması”. Örneğin badminton raketleri tenis raketlerinin yaklaşık 1/3’i ağırlığındadır. Mantar tabanın üzerinde 14 veya 16 tüy bulunan badminton topunun ağırlığı ise en fazla 5.50 gramdır. Oyunun malzemeleri gibi hareketleri ve vuruşları da oldukça hafif. Doğal olarak oyun esnasında sakatlanma ve yaralanma riski neredeyse yok denebilir. Hem sporcu hem de izleyici için risksiz. Bu özelliği badmintonu okullar, site bahçeleri gibi kalabalık yerlerde oynamak için en güvenli sporlardan biri yapıyor.

Kaz tüyünden elde edilmiş kendine özgü topundan dolayı bu spor “tüytop” olarak da adlandırılıyor. Badminton açık veya kapalı kortlar üzerinde oynanabiliyor. Açık alanda oynanacağı takdirde rüzgarsız ve düz alanlar tercih ediliyor. Tenis kortuna nazaran daha küçük bir kortta oynanıyor ve kortun ortasından, oyunun belirleyici unsurlarından biri olan, badminton filesi geçiyor.

Badminton Filesi Ölçüleri ve Özellikleri:

Badminton Filesi, iki adet direğin arasında 1,55 m yüksekliğe asılı şekilde durur. Filenin boyu 76 cm ve uzunluğu en az 6,1 m’dir.

Filenin etrafı 75 mm genişliğinde beyaz bir şeritle kaplıdır. Üst kısmında ise bu şeridin içinden geçen metal bir kablo bulunur. Bu kablo ile file direklere asılır. Badminton Filesi direklerin arasını tam olarak doldurmalı; direkler ve file arasında boşluk kalmayacak şekilde, sıkıca gerilerek asılmalıdır.

Ağ gözleri 1,5 cm ila 2 cm aralığında kare şeklindedir ve tüm file boyunca nizami şekilde eşit boyutlarda ve kalınlıkta olmalıdır. Diğer tüm badminton malzemeleri gibi Badminton Filesi de son derece hafiftir. Bu yüzden genellikle naylon ipliklerden üretilir. Profesyonel müsabakalarda file ağı koyu renk olmalıdır.

Badminton Filelerimiz profesyonel müsabaka kullanımı için gereken tüm ölçü ve özelliklere uygun olarak üretilmektedir. Bununla birlikte amatör kullanım alanları için de üretim yapmaktayız. Badminton Filesi ürünlerimizin ayrıntılı özelliklerini ve içeriklerini web sitemiz üzerinden inceleyebilir, sipariş oluşturabilir ve diğer ürünlerimize göz atabilirsiniz.


İlgili Maddeler

Badminton Filesi

Badminton ve Filesi

Badminton


İlgili Üretimler

Tenis Ağı - Nodes Nets - Pro-b

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir