NODES SPORT NETTING KATALOG

Futbol ve Futbol

Futbol ve Futbol

Tüm dünyada sevilen bir spor olan futbolun keyifli bir şekilde, kurallarına ve aslına uygun olarak oynanabilmesi için ilk gereklilik tabii ki tüm kurallara uygun olarak oluşturulmuş bir futbol sahasıdır. Futbol sahasını kısaca inceleyecek olursak;
Futbol sahası zemini çimlerle kaplı bir dikdörtgendir. Bu dikdörtgenin eni 45-90 metre ve boyu 90-120 metre aralığında olmalıdır. FIFA standartlarında bu ölçüler 68×105 olarak belirlenmiştir. Çim zemin doğal çimenden, suni çimenden olabilir ya da ikisi bir arada kullanıldığı hibrit sistemler olabilir. Zeminin yeşil renkte olması gereklidir. Bu yeşil zeminin üzerine çizilmiş beyaz çizgiler futbol sahasında alanları ve kuralları tanımlar. İki uzun sınır çizgisi taç çizgisi, kısa çizgiler de kale çizgileridir. Sahayı taç çizgilerinin orta noktalarını birleştiren yarı alan çizgisi iki yarıya ayırır. Bu yarı alan çizgisinin ortası orta noktadır ve etrafı 9,15 metre yarı çapında bir daire ile çevrilir. Saha içindeki tüm çizgiler 12 cm’den geniş olmamak kaydıyla eşit genişlikte olmalıdır.
Sahanın her köşesinde birer adet Korner Direği yer almaktadır. Korner Direklerinden itibaren oyun alanının içine doğru çizilen 1 metre yarı çapındaki çeyrek daire yayı köşe alanını belirler.



Korner Direklerinin bulunduğu noktadan itibaren belirlenen köşe alanı köşe vuruşlarının yapıldığı alandır. Köşe vuruşu topu oyuna sokma yöntemlerinden biri ve oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Top, en son savunma yapan takımın oyuncularından birine temas ettikten sonra kale çizgisinin dışına çıktığında rakip takım köşe vuruşu kazanır. Köşe vuruşunun hangi noktadan yapılacağı topun kale çizgisini geçtiği anda hangi Korner Direğine daha yakın olduğuna göre belirlenir. Böylece köşe vuruşu topun kale çizgisini geçtiği noktaya en yakın Korner Direğinin köşe yayından yapılır.

Korner Direği en az 1,5 metre yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve üst uç kısmına bayrak takılan direklerdir. Bu direkler ilk olarak 1868 yılında Sheffield kuralları ile futbol sahasında kullanıma girmiştir. Korner Direklerinin rengi beyaz, sarı, kırmızı gibi renklerde olabilir. Direklerin ucuna takılan bayrak rengi de farlılık gösterebilir. Korner Direği plastiktir ve esnek bir yapıya sahiptir. Alt kısmında yüksek esneme kapasitesine sahip yaylar bulunur. Zeminin içine gömülen ankrajlara sabitlenir ve maç bitiminde çıkarılabilirler. IFAB’a göre futbol sahasında Korner Direkleri bulunması zorunludur.

Futbol Kale Filesi, Halısaha Kale Filesi, Hentbol Kale Filesi, Minyatür Kale Filesi


İlgili Yazılar

Saha ve Engelleme
Kale Sporları


İlgili Ürünler

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir