NODES SPORT NETTING KATALOG

Hentbol ve Detaylar

Hentbol ve Detaylar

Hentbol, iki takım halinde oynanan kale sporlarından biri. İsminden de anlaşıldığı üzere el ile oynanıyor ve oyuncuların topa vücutlarının diz altı kısımları ile dokunmaları yasak. Bu oyunda diğer kale sporlarına göre sayı almanın biraz daha zor ve takım içi iletişimin daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu sporu diğer kale sporlarından ayıran belli başlı bazı özellikler ve kurallar mevcut. Bu kurallara kısaca göz atalım;

• Takımlar 1 kaleci ve 6 alan oyuncusu olmak üzere 7’şer oyuncudan oluşuyor. Hentbolda oyuncu sayısı ile ilgili en çok göze çarpan unsur; faul yapıldığında faul yapan oyuncu oyundan 2 dakikalığına çıkarılıyor ve yerine başka bir oyuncu alınmıyor. Yani faul yapan takım bu süre içerisinde oyuna bir oyuncu eksik devam ediyor.
• Hentbol sahası 40 × 20 ölçülerinde bir dikdörtgen. Sahanın iki ucunda 3 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğinde hentbol kaleleri bulunuyor.
• Oyuncular kalelere en fazla 6 metre yaklaşabiliyor.
• Oyunu hakemin yazı tura atışı ile başlıyor. Oyun süresi 30 dakikalık iki devre ve devre arası 10 dakika.
• Hentbolun gidişatını belirleyen en önemli kurallardan biri 3 saniye kuralı; her bir oyuncu top elindeyken en fazla 3 adım atabiliyor. Oyuncular topu aldıktan sonra 3 saniye içinde elden çıkarmak zorunda.
• Hentbolun belirleyici ve ayırt edici unsurlarından birisi de kaleleridir. Bu sporda kaleler, diğer kale sporlarına kıyasla daha küçüktür.

Hentbol kaleleri, kaleye ulaşan topun kale içinde kalmasını sağlayan Hentbol Kale Filesi Ağı ile çevrilidir. Hentbol Kale Filesi Ağlarında standart ölçüler 200 × 300 × 100 cm’dir. Kale çizgisinin üstten 90 cm, alttan ise 110 cm gerisinde bulunur. Ağın göz açıklığı ise profesyonel kullanımlar için 10 × 10 cm’den büyük olmamalıdır. Ağ, kale direklerine en az 20 cm’de bir sıklığında bağlanır.

Hentbol Kale Filesi Ağlarımız 4mm kalınlığında yüksek mukavemetli polyamid ipliklerden üretilmektedir. Overlok destekli dikiş detayı ve düğümsüz dokuma şekli kopma ve çözülme ihtimalini en aza indirir. File ağı darbelere ve diğer dış etkenlere karşı ekstra dayanıklıdır. Hentbol Kale Filesi Ağları ve diğer tüm ürünlerimiz hakkında web sitemiz üzerinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


İlgili Ürünler


İlgili Yazılar

Hentbol Kale Filesi

Kaleler ve Kale Filesi

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir