NODES SPORT NETTING KATALOG

Tenis Hakkında

Tenis Hakkında

Tenis ve Tenis Filesi

Tenis ülkemizde ve dünyada ciddi bir takipçi kitlesine sahip olan olimpik bir spor dalıdır. İçerisinde koşma, atış yapma, zıplama, çömelme gibi pek çok hareketi barındıran Tenis, tüm vücudun çalıştırılmasını sağlar. Vücudun her bir bölgesinin iş birliğini gerektiren Tenis, her bir atış esnasında tüm bedenin koordine olmasını sağlar. Böylece zaman içinde bedenin esnekliği ve koordinasyonu artar. Tenis sporunun kökeni Orta Çağ Fransa’sına dayanır.
Oyun, lastik bir tenis topunun tenis filesi üzerinden tenis raketleri ile rakip sahaya gönderilmesi olarak özetlenebilir. Teke tek iki kişi ile veya iki kişilik takımlar halinde dört kişi ile oynanabilir. Oyun servis atışı ile başlar, 3 setten 2’sini veya 5 setten 3’ünü alan oyuncu ya da takım kazanır.
23,77 × 10,47 m ölçülerinde, dikdörtgen bir kort üzerinde oynanır. Tenis kortu açık bir saha veya kapalı bir salon şeklinde olabilir. Kortun yüzeyi beton, toprak, çim veya ahşap olabilir. Tenis için gerekli malzemeler ise raketler, tenis topu, tenis ayakkabıları ve tenis filesidir.

Tenis Filesi

Tenis Kortunu ortadan ikiye bölerek tarafların sahalarını belirleyen ve puanlamayı sağlayan Tenis Filesi, oyundaki en önemli yapı taşlarından biridir. Kortun tam ortasına gerdirilerek konumlandırılan bu filenin yüksekliği 1,07 metre, orta yüksekliği 0,91 metre, uzunluğu ise 12,80 metredir.
Tenis Filesi Ağları naylon iplikler kullanılarak, gergin bir şekilde ve tenis topunun geçemeyeceği sıklıkta dokunur. File Ağının etrafında en fazla 5 cm kalınlığında polyester branda bulunur. Tenis kapalı alanlarda da icra edilebilen bir spor olsa da genellikle açık hava sporu olarak bilinir. Bu yüzden Tenis Filesi Ağının dış mekan koşullarına uygun olarak üretilmesi gerekir.

Tenis Filesi Ağlarımızın üretim hattındaki ilerleyişinde ilk olarak yüksek mukavemetli naylon iplikler bir araya getirilir ve nizami kare görüntü oluşmasına dikkat edilerek dokuma işlemi sağlanır. Ardından file ağı yüksek ısı ve germe işleminden geçirilir. Daha sonra uygun ebatlarda kesim işlemi gerçekleştirilir. Belirlenen ölçülerde şeritler halinde kesimi yapılmış brandalar, yüksek mukavemetli polyester iplikler kullanılarak dikiş makinesinde file ağının etrafına eklenir. Ardından üst branda kısmından çelik halat geçirilir. Pirinç & krom kuşgözleri açıldıktan sonra bağlantı ipleri de eklenerek kullanıma hazır hale getirilir. Tenis Filesi, diğer spor fileleri ve diğer tüm ürünlerimiz hakkında web sitemiz üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlgili Maddeler

Kort Tenis Filesi – V2

Tenis Filesi

Ayak Tenis Filesi


İlgili Ürünler

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir